Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΟΤΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΧΩΡΙΖΟΥΝ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 15:20 
Χωρίς σύνδεση
μωράκι
μωράκι

Εγγραφη: 14 Νοέμ 2006, 10:59
Δημοσ.: 4
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
ΟΤΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΧΩΡΙΖΟΥΝ

Εικόνα

Ένα από τα πρώτα πράγματα που χρειάζεται να θυμόμαστε είναι ότι ένας χωρισμός είναι πάντα οδυνηρός για τη ζωή όλων όσων συμμετέχουν στη διαδικασία, πόσο μάλλον του παιδιού που βλέπει τους γονείς του να μην είναι πια μαζί.

Αυτό σημαίνει ότι οι γονείς χρειάζεται να εξοικειωθούν με την ιδέα ότι το παιδί τους, έτσι κι αλλιώς, θα εκτεθεί στα δυσάρεστα συναισθήματα που προκύπτουν από έναν αποχωρισμό.

Ο βαθμός που αυτά τα συναισθήματα θα επηρεάσουν τη ζωή του παιδιού εξαρτάται κυρίως από το πόσο εμπλεγμένο είναι το παιδί στη συζυγική σχέση, όχι μόνο κατά τη διάρκεια του διαζυγίου αλλά και πριν από αυτό.

Τι σημαίνει αυτό;

Ορισμένες συμπεριφορές εκ μέρους του παιδιού μετά το διαζύγιο είναι έως και αναμενόμενες, π.χ. μείωση της σχολικής επίδοσης, απομονωτισμός ή υπέρμετρη κοινωνικότητα, μελαγχολία, φοβίες, επιθετικότητα, ανυπακοή ή υπερβολική συμμόρφωση κ.ο.κ.

Όλα αυτά θα μπορούσαν να είναι και μέρος του λεγόμενου «μετατραυματικού συνδρόμου» που συχνά περνούν τα παιδιά μετά το χωρισμό των γονιών τους.

Έχει παρατηρηθεί ότι τα παιδιά που παραμένουν σε αυτές τις συμπεριφορές για μεγάλο χρονικό διάστημα μετά το χωρισμό, προέρχονται από γονείς που τα ενέπλεξαν πολύ στη διαδικασία του διαζυγίου, είτε μέσω της εξαντλητικής διεκδίκησης της επιμέλειάς τους, είτε κουβεντιάζοντας μαζί τους τα προβλήματα της σχέσης με τον άλλο γονιό, είτε υποστηρίζοντας ότι χώρισαν προκειμένου να προστατέψουν τα ίδια από ένα «κακό» γονιό (δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις κακοποίησης).

Υπό αυτές τις συνθήκες, τα παιδιά μπορεί να αισθάνονται ότι έχουν τα ίδια πολύ μεγάλη επιρροή στις αποφάσεις των γονιών τους, και επομένως και ευθύνη για το χωρισμό ή την επανένωσή τους.

Γι’ αυτό στην οικογενειακή θεραπεία επαναλαμβάνουμε ότι είναι ιδιαίτερα σημαντικό οι γονείς να δείχνουν στα παιδιά και με διάλογο αλλά κυρίως με τη συμπεριφορά τους, ότι δεν ευθύνονται εκείνα για την απόφασή τους να πάρουν διαζύγιο, ούτε και θα είναι εκείνα υπεύθυνα για την επανένωσή τους (όπως συχνά ακούμε να λέγεται: "ξανασμίξαμε για χάρη σας").

Τι χρειάζεται λοιπόν να προσέξουν οι γονείς;

Καταρχήν να αποδεχτούν ότι και το παιδί θα έχει τις δικές του αντιδράσεις στην κατάσταση (διεργάζεται μία απώλεια, όπως και να το κάνουμε) και να επιτρέψουν ένα διάστημα για την προσαρμογή του στις νέες συνθήκες.

Να θυμούνται ότι δεν χρειάζεται να εξιδανικεύουν ή αντίθετα να υποτιμούν τον πρώην σύντροφό τους στα μάτια του παιδιού – είναι αρκετό να εξηγούν στο παιδί, κατά προτίμηση και οι δύο, τους λόγους που τους έκαναν να πάρουν αυτή την απόφαση, αναλαμβάνοντας παράλληλα και την ευθύνη ο καθένας για την δική του προσωπική επιλογή.

Να δώσουν χρόνο και χώρο στον εαυτό τους και οι ίδιοι για επεξεργασία των συναισθημάτων απώλειας και πόνου που συνήθως ακολουθούν ένα χωρισμό και να μην υποχρεώνονται σε μία «μασκαράτα» διαρκείας «για να μην το δει το παιδί».

Εξάλλου τα παιδιά διαθέτουν αισθητήρια που δεν υποψιαζόμαστε καθώς επίσης και ικανότητα για προσαρμογή σε νέες καταστάσεις. Κυρίως όμως, να μη διστάζουν να απευθυνθούν σε ειδικούς για βοήθεια, όταν αισθάνονται ότι τη χρειάζονται.

ΧΑΡΙΤΙΝΗ ΚΑΡΡΑ,
Ψυχολόγος - Οικογενειακή Θεραπεύτρια στη "ΔΙΕΞΟΔΟ"
Web: http://www.iatrikiparemvasi.gr
email: info@iatrikiparemvasi.gr

.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2006, 11:43 
Χωρίς σύνδεση
παίδαρος
παίδαρος

Εγγραφη: 14 Νοέμ 2006, 09:57
Δημοσ.: 71
Καλημέρα!Θα μου επιτρέψετε να σας "πω" πως :
Καλύτερα ένα υγιές διαζύγιο παρά ένας αρρωστημένος γάμος. (προσωπική μου άποψη).
Σαφώς τα παιδιά "τραυματίζονται", ΟΜΩΣ από το να ζούν σε "αρρωστημένες" καταστάσεις???
Συμφωνά απόλυτα στο: να μη διστάζουν να απευθυνθούν σε ειδικούς για βοήθεια, όταν αισθάνονται ότι τη χρειάζονται.....
Όταν υπάρχει η πα ρα μι κρή αμφιβολλία για κάτι είναι καλο να απευθύνεσαι σε ειδικούς.
Μακάρι να ήταν όλα ιδανικά στη ζωή μας, όμως καμιά φορά οι συγκυρίες...
Να είναι ΟΛΑ τα παιδιά του κόσμου ΚΑΛΟΤΥΧΑ!!!!!
Καλές γιορτές.
:roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Ιαν 2007, 11:46 
Χωρίς σύνδεση
παιδάκι
παιδάκι
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 26 Ιουν 2006, 12:02
Δημοσ.: 13
Αγαπητή Κα Καρρά,
Ποιά πιστεύετε πως έιναι η κατάλληλη ηλικία για να μπορεί να γίνει ένας τόσο σοβαρός διάλογος με το παιδί; Γιατί πραγματικά ή συνεχόμενες μασκαράτες μόνο σύγχιση φέρνουν στο παιδί, μη σας πω και στους γονείς!

Και τι γίνεται στην περίπτωση που το παιδί παρόλο που του έχουν εξηγήσει οι γονείς ότι δεν μπορούν να είναι όλοι μαζί σε ένα σπίτι, επιμένει στην επανασύνδεση και μάλιστα επικίνδυνα φερόμενο ( φωνές, επίθετικότητα, άρνηση σε όλα...)

Ευχαριστώ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιαν 2007, 19:40 
Χωρίς σύνδεση
μωράκι
μωράκι

eirini1977 έγραψε:
Καλημέρα!Θα μου επιτρέψετε να σας "πω" πως :
Καλύτερα ένα υγιές διαζύγιο παρά ένας αρρωστημένος γάμος. (προσωπική μου άποψη).
Σαφώς τα παιδιά "τραυματίζονται", ΟΜΩΣ από το να ζούν σε "αρρωστημένες" καταστάσεις???
Συμφωνά απόλυτα στο: να μη διστάζουν να απευθυνθούν σε ειδικούς για βοήθεια, όταν αισθάνονται ότι τη χρειάζονται.....
Όταν υπάρχει η πα ρα μι κρή αμφιβολλία για κάτι είναι καλο να απευθύνεσαι σε ειδικούς.
Μακάρι να ήταν όλα ιδανικά στη ζωή μας, όμως καμιά φορά οι συγκυρίες...
Να είναι ΟΛΑ τα παιδιά του κόσμου ΚΑΛΟΤΥΧΑ!!!!!
Καλές γιορτές.
:roll:

Ειρήνη1977 καλησπέρα

Σας ευχαριστώ καταρχήν για την απάντησή σας.

Να διευκρινίσω πως, όταν είναι εφικτό να υπάρχει μεταξύ των γονιών μία επικοινωνία και συνεννόηση, που προστατεύει (όσο γίνεται) την εμπλοκή των παιδιών στη σχέση τους ως ζευγάρι, τότε οι κάθε είδους "τραυματισμοί" των παιδιών ξεπερνιώνται πιο εύκολα.

Αυτό έχω διαπιστώσει ότι βοηθάει, είτε υπάρχει απόφαση για διαζύγιο, είτε όχι. Οπόταν, η "αρρωστημένες" καταστάσεις δεν είναι ποτέ καλές, είτε εντός γάμου, είτε εκτός (διότι ένας σκέτος χωρισμός δεν είναι απαραίτητα μη αρρωστημένος).

Και, ναι, θα συμφωνήσω μαζί σας ότι τα πράγματα δεν μπορούν ποτέ να είναι ιδανικά. Όλοι μας παλεύουμε για το καλύτερο. Κι έτσι όπως το βλέπω εγώ, όταν μιλάμε εμείς οι ειδικοί για την "ψυχική υγεία", είναι περισσότερο για να θυμόμαστε όλοι προς τα πού θέλουμε να κατευθυνθούμε παρά για μία απόλυτη, υπαρκτή κατάσταση.

Καλή χρονιά, με ευκαιρίες για χαρά και αγάπη.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιαν 2007, 19:56 
Χωρίς σύνδεση
μωράκι
μωράκι

froufrou έγραψε:
Αγαπητή Κα Καρρά,
Ποιά πιστεύετε πως έιναι η κατάλληλη ηλικία για να μπορεί να γίνει ένας τόσο σοβαρός διάλογος με το παιδί; Γιατί πραγματικά ή συνεχόμενες μασκαράτες μόνο σύγχιση φέρνουν στο παιδί, μη σας πω και στους γονείς!

Και τι γίνεται στην περίπτωση που το παιδί παρόλο που του έχουν εξηγήσει οι γονείς ότι δεν μπορούν να είναι όλοι μαζί σε ένα σπίτι, επιμένει στην επανασύνδεση και μάλιστα επικίνδυνα φερόμενο ( φωνές, επίθετικότητα, άρνηση σε όλα...)

Ευχαριστώ

Αγαπητή/έ froufrou

Σας ευχαριστώ που καταθέσατε τον προβληματισμό σας.

Είναι μία μεγάλη συζήτηση αυτή, και καλό είναι να την κάνετε σε κάποιο θεραπευτικό χώρο, όπου θα έχετε τη δυνατότητα να μιλήσετε για το συγκεκριμένο παιδί και για τις συνθήκες του συγκεκριμένου διαζυγίου.
Θα προσπαθήσω ωστόσο να σας πω κάτι σύντομο και περιεκτικό, που νομίζω ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις.

Έχω διαπιστώσει ότι οι διάλογοι με τα παιδιά βοηθούν πάντοτε, από την ηλικία που ένα παιδί είναι σε θέση να επικοινωνήσει λεκτικά, ίσως και νωρίτερα. Δεν χρειάζεται να είναι παραπάνω σοβαροί απ' ότι "αντέχει" η ηλικία του παιδιού κάθε φορά.

Όσον αφορά στις αντιδράσεις των παιδιών: Τα παιδιά πάντοτε επιθυμούν την επανασύνδεση των γονιών κι αυτό συμβαίνει μ'ένα φυσικό τρόπο. Χρήσιμο είναι δει κανείς τις αντιδράσεις τους ως μέρος της δυσκολίας τους να αντιμετωπίσουν μία νέα, επώδυνη κατάσταση, και ανάλογα να συμπεριφερθεί, βοηθώντας τα να προσαρμοστούν.

Καλή νέα χρονιά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιαν 2007, 09:41 
Χωρίς σύνδεση
παιδάκι
παιδάκι
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 26 Ιουν 2006, 12:02
Δημοσ.: 13
Αγαπητή Κυρία Καρρά,

Ευτυχώς δεν αντιμετωπίζω εγώ το πρόβλημα αλλά δυστυχώς ένα κοντινό μου πρόσωπο. Θα φροντίσω να το φέρω σε επαφή μαζι σας γιατι πάνω απ'όλα σημασία έχει το παιδί!

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας

Froufrou

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: διαζύγιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Φεβ 2007, 08:17 
Χωρίς σύνδεση
παίδαρος
παίδαρος

Εγγραφη: 14 Νοέμ 2006, 09:57
Δημοσ.: 71
Θα ήθελα να σχολιάσω λίγο (ας μου επιτραπεί) κάτι που ανέφερες γλυκιά μου froufrou...
Ο χωρισμός δεν είναι πρόβλημα όπως το θέτεις!!! Ξέρεις πόσες οικογένεις -πλέον- διαλύονται? Τα τελευταία χρόνια ο αριθμός των διαζυγίων έχει τριπλασιαστεί... (σύμφωνα με έρευνες).
Ή έχεις την εντύπωση πως οι συμβατικοί γάμοι κάνουν καλό στα παιδιά???
Επίσης, γράφεις ε υ τ υ χ ώ ς δεν έχω αυτό το πρόβλημα. Σαφώς καλό είναι να έχεις πετύχει την "ιδανική" οικογένεια όμως αν όχι? Θα πεθάνεις? (αναφέρομαι σε β΄ενικό όχι μόνο σε εσένα γενικότερα, μην υπάρχει παρεξήγηση, ο.κ?)
Είναι να μην σου "τύχει" που λένε! Ο γάμος είναι "λαχείο".
Φιλικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση