Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Το μαγικό βιολί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2006, 01:28 
Χωρίς σύνδεση
νήπιο
νήπιο
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Ιούλ 2006, 14:54
Δημοσ.: 9
Πρωταγωνίστριές στην ιστοριούλα της είναι το μικρό κοριτσάκι Ελεάνα και η νεαρή χελωνίτσα, η φιλενάδα της Ελεάνας.

Συναντιούνται συχνά στο ποταμάκι της πόλης τους και ανταλλάσσουν ιδέες για τα προβλήματα και τα όνειρά τους.

Εικόνα

Το μαγικό βιολί

Ελεάνα : Με καρδιοχτύπι περίμενα το σημερινό μας ραντεβού. Ανυπομονούσα ν’ακούσω την ιστορία της γιαγιάς σου. Μου το είχες υποσχεθεί. Τρελαίνομαι για τις ιστορίες της γιαγιάς σου. Τις θυμάμαι όλες γιατί όλες έχουν κάποιο μήνυμα.

Χελωνίτσα : Η ιστορία που σου υποσχέθηκα αφορά τη ζωή του παππού μου. Την είχε διηγηθεί στη γιαγιά κι εκείνη με περηφάνια μας την έλεγε, όταν θυμόταν τον παππού που είχε πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια. Ο παππούς μου ζούσε σ’ένα πολύ μεγάλο και πολύ ωραίο σπίτι. Είχε πολλά, πολλά δωμάτια και πάρα πολύ ωραία έπιπλα και πολλά ωραία στολίδια. Ο παππούς ήταν μοναχοπαίδι και τις ώρες που ήθελε να παίξει, έβγαινε στο δασάκι που βρισκόταν απέναντι από το μεγάλο του σπίτι. Εκεί μαζεύονταν και τα παιδιά από τα γύρω σπίτια κι έπαιζαν όλα μαζί.

Ο Τόμμυ ήταν ένα αδύνατο παιδί, κακοντυμένο και ντροπαλό που συνήθως έμενε μόνο του και παρακολουθούσε το παιχνίδι των άλλων παιδιών. Ο παππούς αγαπούσε πολύ τον Τόμμυ. Συχνά καθόταν κοντά του και του μιλούσε κι άλλοτε τον έπαιρνε με το ζόρι για να παίξει με τ’άλλα παιδιά.

Τα χρόνια περνούσαν κι ο παππούς συνέχιζε ν’αγαπά και να φροντίζει τον Τόμμυ. Ο Τόμμυ είχε χάσει τους γονείς του κι ένας γεράκος τον είχε πάρει κοντά του και τον φρόντιζε όσο μπορούσε γιατί ήταν φτωχός και ανήμπορος.

Μια μέρα, στο πρωινό τραπέζι, ο παππούς είπε στη μητέρα του, ότι ήθελε να πάρουν τον Τόμμυ στο σπίτι τους. Μαζί τους θα μεγάλωνε πιο καλά. Θα είχε ένα σπίτι ζεστό και ανθρώπους που θα τον αγαπούσαν. Ο ίδιος θα τον είχε σαν αδελφό. Θα ήταν ο αδελφός που του έλειπε. Η μητέρα του ξαφνιάστηκε και ήταν απόλυτα αρνητική. Ο παππούς έκλαψε πολύ και σταμάτησε να παίζει με τ’άλλα παιδιά.

Εκείνη τη χρονιά, την ημέρα που ο παππούς είχε τα γενέθλιά του, η μητέρα του του είπε ότι μπορούσε να πάρει τον Τόμμυ στο σπίτι τους. Ήταν το δώρο της στα γενέθλιά του. Ο παππούς σήκωσε τα χέρια του και ξεφώνισε χαρούμενα.

Ήταν ακριβώς εκείνη τη στιγμή που άκουσε ένα βιολί να παίζει μελωδικά. Πρόσεξε ότι κανείς άλλος από το τραπέζι δεν έδειχνε απορημένος. Κανείς δεν έμοιαζε ν’ακούει το βιολί που έπαιζε. Ήταν ο μόνος που το άκουγε;
Έστησε αυτί…ναι…ναι…το βιολί έπαιζε. Έπαιζε γι’αυτόν, συνόδευε τη χαρά του. Συνόδευε τους χτύπους της καρδιάς του.

Ο παππούς έλεγε ότι κάθε σπίτι έχει το δικό του μαγικό βιολί. Συνοδεύει πάντα τις χαρές, συνοδεύει τις πράξεις αγάπης και προσφοράς. Η γιαγιά μου λέει ότι το μεγάλο της παράπονο είναι ότι δεν άκουσε το μαγικό βιολί μέχρι σήμερα.

Ελεάνα : Εσύ το άκουσες;
Χελωνίτσα: Δεν νομίζω. Ελπίζω όμως.

Ελεάνα: Τελικά τι έγινε με τον Τόμμυ;

Χελωνίτσα: Ο Τόμμυ μεγάλωσε με τον παππού κι έμειναν αγαπημένοι σ’όλη τη ζωή τους.

Ελεάνα: Πολύ ωραία ιστορία. Μ’αρέσει γιατί είναι αληθινή. Θα την πω στη μαμά μου. Είμαι σίγουρη ότι θα της αρέσει κι έτσι θα μ’αφήνει να σε βλέπω πιο συχνά. Έχει πάντα αμφιβολίες για το τι λέμε μεταξύ μας.

Η χελωνίτσα γέλασε και απότομα διέκοψε το γέλιο και ρώτησε την Ελεάνα.

Χελωνίτσα: Εσύ προχθές έδωσες όλο το χαρτζιλίκι σου στην κυρία που έκλαιγε γιατί δεν είχε λεφτά να γυρίσει στο σπίτι της. Ένα παλιόπαιδο της είχε αρπάξει την τσάντα ….άκουσες τίποτα; Έφτασε στ’αυτιά σου κανένας ήχος βιολιού;

Ελεάνα: Όχι …δεν άκουσα τίποτα…μόνο εκείνη την ώρα χτυπούσε η καμπάνα της εκκλησίας…ναι…ναι..τώρα θυμάμαι…

Χελωνίτσα: Χμ….

Ελεάνα: Τι χμ…είναι αυτό φιλενάδα;

Χελωνίτσα: Ίσως…ίσως να είναι κάποιο σημάδι. Θα δείξει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: