Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Οι Πολύτιμες Πέτρες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Νοέμ 2006, 02:51 
Χωρίς σύνδεση
νήπιο
νήπιο
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Ιούλ 2006, 14:54
Δημοσ.: 9
Πρωταγωνίστριές στην ιστοριούλα της είναι το μικρό κοριτσάκι Ελεάνα και η νεαρή χελωνίτσα, η φιλενάδα της Ελεάνας.

Συναντιούνται συχνά στο ποταμάκι της πόλης τους και ανταλλάσσουν ιδέες για τα προβλήματα και τα όνειρά τους.

Εικόνα

Οι Πολύτιμες Πέτρες

Χελ.: Σήμερα πρέπει να νοιώθεις πολύ ευτυχισμένη φιλεναδίτσα. Εγώ είμαι υπερήφανη γι’αυτή την καλή πράξη που έκανες. Μπράβο σου! Σήμερα κέρδισες μια καινούρια πολύτιμη πέτρα στο περιλαίμιο γύρω από το λαιμό σου.

Ελ.: Τι λες πάλι! …τι καινούρια πολύτιμη πέτρα λες γύρω από το λαιμό μου; Πολλές φορές δεν σε καταλαβαίνω φιλενάδα. Λες πράγματα που εμείς οι άνθρωποι δεν τα καταλαβαίνουμε.

Χελ.: Δεν τα καταλαβαίνετε γιατί δεν βλέπετε όλη την αλήθεια.

Ελ.: σ’έχει επηρεάσει πολύ η γιαγιά σου φιλενάδα. Εγώ όμως σ’αγαπώ γι’αυτές τις παράξενες αλήθειες, όπως τις λες.

Χελ.: Πες μου τώρα για το επεισόδιο με το χτυπημένο σκυλάκι κι άσε τις αλήθειες για κάποια άλλη ώρα, που θα έχεις μεγαλώσει πιο πολύ.

Ελ.: Το σκυλάκι το χτύπησε ένα μηχανάκι και το άφησε αβοήθητο πάνω στο δρόμο. Καθώς δεν μπορούσε να περπατήσει, κάποιο άλλο αυτοκίνητο ή κάτι άλλο μπορούσε να το χτυπήσει ξανά. Έτρεξα και το σήκωσα στα χέρια μου. Πονούσε και έκλαιγε το καημένο. Ευτυχώς ήξερα που έπρεπε να το μεταφέρω και τώρα είναι μια χαρά στο σπίτι μου. Η μαμά δέχτηκε να το περιποιηθούμε μέχρι να γίνει καλά το ποδαράκι του. Δεν σου κρύβω όμως ότι το αγαπώ πολύ και θα ήθελα να το κρατήσω κοντά μου. Και τώρα εξήγησέ τι εννοούσες με την πολύτιμη πέτρα που έλεγες προηγουμένως…

Χελ.: Κάθε απλή πράξη χτυπιέται στο κομπιούτερ του Ουρανού. Από κει ένα πολύτιμο πετράδι, πανέμορφο αλλά αόρατο για τα μάτια των ανθρώπων. Στέλνεται σαν δώρο στο λαιμό αυτού που έκανε την καλή πράξη. Όσο περισσότερες πετρούλες μαζεύει κανείς γύρω από τον λαιμό, τόσο καλύτερα.

Ελ.: Δηλαδή…τώρα εγώ, έχω βάλει μια πετρούλα στην αλυσίδα που φοράω γύρω από το λαιμό μου;

Χελ.: Έχεις άλλες δύο φιλεναδίτσα.

Ελ.: Τι λες; Πότε τις έβαλα;

Χελ.: Προσπάθησε να θυμηθείς. Πότε έκανες κι άλλες καλές πράξεις;

Ελ.: Δεν θυμάμαι…

Χελ.: Το κομπιούτερ του Ουρανού όμως δεν κάνει λάθος.

Ελ.: Εσύ πόσες πετρούλες έχεις στο λαιμό σου;

Χελ.: Η γιαγιά μου είπε ότι έχω πέντε. Βλέπεις…δεν έχω πολλές…ούτε εγώ. Εμείς οι ίδιοι δεν μπορούμε να δούμε τις πετρούλες μας. Κάποιος άλλος, που έχει αυτό το χάρισμα, μπορεί να δει τις πετρούλες στο λαιμό κάποιου άλλου. Σιγά-σιγά θα μπορείς κι εσύ να δεις τις δικές μου πετρούλες.

Ελ.: Μακάρι….και δεν μου λες φιλενάδα…σε τι μας ωφελούν αυτές οι πετρούλες που ούτε να τις δούμε μπορούμε;

Χελ.: Αυτό δεν το ξέρω. Είναι καταγραμμένα στο βιβλίο του Θεού που ξέρει να διαβάζει το κομπιούτερ του Ουρανού. Εκείνος μόνο γνωρίζει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: