Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ενα μαγευτικό ταξίδι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Νοέμ 2006, 02:47 
Χωρίς σύνδεση
νήπιο
νήπιο
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Ιούλ 2006, 14:54
Δημοσ.: 9
Πρωταγωνίστριές στην ιστοριούλα της είναι το μικρό κοριτσάκι Ελεάνα και η νεαρή χελωνίτσα, η φιλενάδα της Ελεάνας.

Συναντιούνται συχνά στο ποταμάκι της πόλης τους και ανταλλάσσουν ιδέες για τα προβλήματα και τα όνειρά τους.

Εικόνα

Ενα μαγευτικό ταξίδι

Ελεάνα : φιλεναδίτσα ξέχασες ότι περιμένω να μου πεις την ιστορία της γιαγιάς σου.

Χελ.: Ποια ιστορία;

Ελ.: την ιστορία για το τραγούδι της Ψυχής .

Χελ.: Α! Ναι! Κοίτα. Η ιστορία της γιαγιάς θέλει να μας πει ότι μόνο οι αγνοί άνθρωποι όπως και τα παιδάκια που έχουν αγνή καρδιά χωρίς μίσος, ζήλια ή άλλη κακία, μόνον αυτοί μπορούν ν’ακούσουν το τραγούδι της ψυχής.

Ελ.: Εσύ το ακούς αυτό το τραγούδι;

Χελ.: Κι εσύ κι εγώ μπορούμε να το ακούσουμε αυτό το τραγούδι, γιατί η καρδιά μας είναι αγνή, κρυσταλλένια ακόμη. Πρέπει όμως να προσπαθήσουμε γιατί οι θόρυβοι της ζωής είναι δυνατοί και το τραγούδι της ψυχής είναι απαλό, γλυκό σαν ψιθύρισμα.

Το κοριτσάκι έμεινε σιωπηλό. Προσπαθούσε ν’ακούσει…

Χελ.: Έχω όμως μια άλλη ιστορία να σου διηγηθώ. Την άκουσα προχθές απ’ τη γιαγιά και πιστεύω να σου αρέσει.
Ελ.: Λέγε λέγε! Το ξέρεις ότι μου αρέσουν οι ιστορίες της γιαγιάς σου.

Η χελωνίτσα πλησίασε ακόμη πιο πολύ κι η Ελεάνα βολεύτηκε καλύτερα πάνω στο γρασίδι, κοντά στο ποταμάκι. Ήταν το γνωστό μέρος που έδιναν ραντεβού οι δυο φιλεναδίτσες.

Χελ.: Άκου λοιπόν…ήταν ένα μικρό αγοράκι που γύριζε σπίτι του περνώντας μέσα από ένα δασάκι. Κάποια στιγμή κουράστηκε και κάθισε στις ρίζες ενός πελώριου δέντρου. Ακούμπησε την πλατίτσα του πάνω στο κορμό του δέντρου κι έκλεισε τα μάτια του. Τότε άκουσε τη φωνή του δέντρου. Σάστισε και άνοιξε τα μάτια του. Μπορούσε το δέντρο να μιλά!!!

Η φωνή συνέχισε: «κάθισε αναπαυτικά στη λακουβίτσα που σχηματίζεται στις ρίζες μου κι έλα να κάνουμε ένα μαγευτικό ταξίδι. »

Το αγοράκι απόρησε κι απάντησε.

«Εσύ είσαι ριζωμένο βαθιά μέσα στο χώμα και μιλάς για ταξίδι. Εσύ είσαι παντοτινά ακίνητο, καρφωμένο στην ίδια θέση»

Η φωνή όμως συνέχισε…

«Κλείσε τα ματάκια σου και νοιώσε σαν να ψηλώνεις, να ψηλώνεις και να φτάνεις πάνω, κοντά στην κορφή μου. Αγκάλιασε τα κλαδιά μου και το ταξίδι μας θ’αρχίσει»

Το μικρό αγοράκι είχε πια μαγευτεί. Έμενε καθηλωμένο στη φωνή του δέντρου.

«Και τι δεν βλέπεις από δω ψηλά! Βλέπεις δέντρα, βλέπεις ποταμάκια, βλέπεις την πόλη, βλέπεις σύννεφα, πουλάκια που πετούν ολόγυρα, ακούς το αεράκι γιατί κι αυτό μιλάει στη δική του γλώσσα. Βλέπεις τον ουρανό, οι ακτίνες του ήλιου σε χαϊδεύουν και σου δίνουν ζωή, βλέπεις το μεγαλείο της εικόνας του Θεού. Τι λες τώρα για το ταξίδι μαζί μου;»

Το αγοράκι άκουγε και άθελά του άπλωσε τα χέρια του κι αγκάλιασε τον κορμό του δέντρου. Τώρα ήξερε ότι και τα δέντρα μπορούν και να μιλούν, μπορούν να ταξιδεύουν, μπορούν να έχουν κίνηση στην ακινησία τους.

Ελ.: Ήταν υπέροχη η σημερινή ιστορία της γιαγιάς σου. Δεν έχω ακούσει ωραιότερες ιστορίες. Θα την κρατήσω μέσα στην καρδιά μου και θα μάθω ν’αγαπώ όλα τα δέντρα.

Χελ.: Όχι μόνο τα δέντρα φιλεναδίτσα. Πρέπει να τ’αγαπάμε όλα…όλα!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: