Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ο Σπίνος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Σεπ 2006, 02:14 
Χωρίς σύνδεση
νήπιο
νήπιο
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Ιούλ 2006, 14:54
Δημοσ.: 9
Πρωταγωνίστριές στην ιστοριούλα της είναι το μικρό κοριτσάκι Ελεάνα και η νεαρή χελωνίτσα, η φιλενάδα της Ελεάνας.

Συναντιούνται συχνά στο ποταμάκι της πόλης τους και ανταλλάσσουν ιδέες για τα προβλήματα και τα όνειρά τους.

Εικόνα

Οι γνωστές φιλεναδίτσες βρίσκονταν ξανά στο γνωστό αγαπημένο τους στέκι. Μιλούσαν ασταμάτητα, γελούσαν ασταμάτητα. Τα φυλλαράκια του δέντρου, που κάθονταν στη ρίζα του, θρόιζαν ελαφρά στο αεράκι που φυσούσε, σαν να σιγοντάριζαν το γέλιο και τη χαρούμενη διάθεση που έμοιαζε αστείρευτη από τις δύο φιλεναδίτσες.

Ξαφνικά ένα πουλάκι ήρθε και κάθισε σ’ένα κλαράκι πάνω από τα κεφαλάκια τους κι άρχισε να κελαιδάει μελωδικά.

Τότε η Ελεάνα είπε στην χελωνίτσα:

- Λες το πουλάκι να μας κουβεντιάζει; Ακούει τι λέμε;

- Η γιαγιά μου έτσι λέει, απάντησε η χελωνίτσα. Τα πουλάκια είναι σύντροφοι της ψυχής μας. Α! να σου πω μια ιστορία της γιαγιάς που την είπε πριν λίγες μέρες…!

- Ναι! Λέγε!! Λέγε!! Τρελαίνομαι για τις ιστορίες της γιαγιάς σου!

- Λοιπόν άκου! Προχθές το βράδυ, γυρίζοντας στο σπίτι βρήκα τη γιαγιά να λέει ιστορίες στ’αδέλφια μου. Εγώ πρέπει να είχα φτάσει στο τέλος μιας ιστορίας και η γιαγιά έλεγε: «…Στο απέραντο σπίτι του Θεούλη μας υπάρχουν πολλά, πάρα πολλά δωμάτια. Σ’ένα απ’αυτά, πολύ μεγάλο, μένουν οι ψυχές. Ονομάζεται το δωμάτιο με τις ψυχές. Όταν κάποια ψυχή πάρει την άδεια να έλθει στον κόσμο μας, τότε ένας σπίνος αρχίζει να τραγουδάει. Θέλει να καλωσορίσει τη ψυχή, να τη βοηθήσει και να της συμπαρασταθεί με το τραγούδι του»

- Δηλαδή κάθε φορά που ένας σπίνος τραγουδάει, μια ψυχή κατεβαίνει στη γη μας; Ρώτησε η Ελεάνα.

- Οι σπίνοι είναι τα μοναδικά πουλιά που μπορούν και επικοινωνούν με τις ψυχές λέει η γιαγιά.

- Τι γλυκιά ιστορία! Θέλω να μου διηγείσαι τις ιστορίες της γιαγιάς σου. Μοιάζει να είναι σοφή. Είπε η Ελεάνα.

- Ναι, είναι.

Οι φιλεναδίτσες παρέμειναν σιωπηλές. Είχαν πέσει σε βαθιά περισυλλογή. Ξαφνικά η Ελεάνα είπε:

- Σ’αγαπώ πολύ.

- Κι εγώ σ’αγαπώ πολύ-πολύ. Η αγάπη είναι το πιο ακριβό δώρο που ο Θεούλης χάρισε σ’όλους μας. Όταν τη νιώσεις στη καρδιά ο Θεούλης ανοίγει τη πόρτα τ’ουρανού και σε καλωσορίζει, λέει η γιαγιά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: