Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Η Γιαγιάκα Τίνα διηγείται την ιστοριούλα της. Ιστορία 2η.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Αύγ 2006, 16:57 
Χωρίς σύνδεση
νήπιο
νήπιο
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Ιούλ 2006, 14:54
Δημοσ.: 9
Πρωταγωνίστριές στην ιστοριούλα της είναι το μικρό κοριτσάκι Ελεάνα και η νεαρή χελωνίτσα, η φιλενάδα της Ελεάνας.

Συναντιούνται συχνά στο ποταμάκι της πόλης τους και ανταλλάσσουν ιδέες για τα προβλήματα και τα όνειρά τους.

Οι δύο φιλενάδες, μετά από αρκετό καιρό, συναντήθηκαν στο γνωστό αγαπημένο τους μέρος. Έμεναν σιωπηλές και έδειχναν προβληματισμένες. Η Ελεάνα με τα γυμνά ποδαράκια της έπαιζε με το αργόσυρτο κύμα ενώ η χελωνίτσα κοιτούσε αδιάφορα γύρω της. Πρώτη μίλησε η Ελεάνα.

- Έχεις κάτι ή μου φαίνεται; Εγώ είμαι στεναχωρημένη γιατί με μάλωσε η μητέρα μου άδικα, για κάτι που δεν έφταιγα…

- Κι εγώ είμαι στεναχωρημένη…δεν ξέρω πώς θα προστατέψω το μοναχούλι μου…

- Το μοναχούλι σου; Τι είναι πάλι αυτό; καινούριο μπλέξιμο;

- Είναι ο μικρός αρκούδος μου. Η μητέρα του σκοτώθηκε πριν από λίγες μέρες. Κι εκείνο έμεινε τρομαγμένο, αβοήθητο, χωρίς τροφή, χωρίς ασφάλεια, μοναχούλικο. Να φανταστείς ότι δεν κοιμάται αν δεν ακουμπήσει το κεφαλάκι του επάνω μου.

- Κύριε ελέησον…τι είναι αυτά που μου λες φιλενάδα…αρκούδο βρήκες να προστατέψεις;

- Γιατί; Τι σημασία έχει; Προστατεύεις όποιον έχει ανάγκη! Δεν κοιτάς αν είναι μικρός ή μεγάλος…

Η Ελεάνα την κοιτούσε απορημένη και η χελωνίτσα συνέχισε…

- Φοβάσαι φιλενάδα; Φοβάσαι ένα μικρό ζωάκι; Είναι άκακο αγάπη μου. Στοργή ζητάει. Στοργή και αγάπη.

- Και τι σκέπτεσαι να κάνεις; Τι μπορείς να κάνεις εσύ η μικρούλα;…

- Γι’αυτό σε χρειάζομαι. Πρέπει να με βοηθήσεις. Εσύ μπορείς.

Η Ελεάνα την κοίταξε έκπληκτη και της είπε:

- Φιλενάδα παραλογίζεσαι!

- Όχι δεν παραλογίζομαι. Κι οι δυο μαζί μπορούμε. Θα το προστατέψουμε μέχρι να μεγαλώσει λίγο και να μπορεί μόνο του να επιβιώσει. Θα δεις πόσο εύκολο είναι να το πλησιάσεις. Μιλάει με τα ματάκια του. Αναζητά το χάδι και το προσωπάκι του είναι όλο γλύκα.

Και η χελωνίτσα κοιτώντας δισταχτικά την Ελεάνα είπε:

- Θα μπορούσες, αν ήθελες, να το πάρεις σπίτι σου για λίγο…

- Ε! αυτό κι αν είναι παραλογισμός…σκέψου να με δει η μητέρα μου μ’έναν αρκούδο στο σπίτι…

- Έλα! Έλα! Οι μανούλες είναι πάντα καλές με τα παιδάκια τους όταν θέλουν κάτι καλό και κάτι προστατευτικό για ζωάκια μοναχούλικα.

Η Ελεάνα δεν κρατήθηκε και γέλασε.

- Έχεις έναν τρόπο, φιλενάδα, να πείθεις τον άλλον όταν θέλεις…μοναδικό. Γι’αυτό σ’αγαπώ. Η καρδιά σου έχει τρυφερότητα κι αγάπη. Έχει φροντίδα για κάθε ζωντανό. Θα σ’αγαπώ για πάντα. Σου υπόσχομαι να φροντίσουμε μαζί τον αρκούδο σου μέχρι τη στιγμή που δεν θα μας έχει ανάγκη.

Τα ματάκια της χελωνίτσας ήταν δακρυσμένα…και είπε:

- Το ήξερα ότι μπορώ να βασίζομαι σε σένα. Είσαι μοναδική φιλενάδα. Ο μοναχούλης μου δεν θα είναι πια μόνος!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: