Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Η Γιαγιάκα Τίνα διηγείται την ιστοριούλα της. Ιστορία 1η.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Ιούλ 2006, 14:57 
Χωρίς σύνδεση
νήπιο
νήπιο
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Ιούλ 2006, 14:54
Δημοσ.: 9
Πρωταγωνίστριές στην ιστοριούλα της είναι το μικρό κοριτσάκι Ελεάνα και η νεαρή χελωνίτσα, η φιλενάδα της Ελεάνας.

Συναντιούνται συχνά στο ποταμάκι της πόλης τους και ανταλλάσσουν ιδέες για τα προβλήματα και τα όνειρά τους.

Εικόνα

Ελεάνα : Μου έλειψες…έχω καιρό να σε δω. Συνέβη κάτι;

Χελωνίτσα : Ήμουν αδιάθετη. Είχα ένα μικρό τραυματισμό στο καβούκι μου. Μου έλειψες και μένα. Την έχω ανάγκη την κουβεντούλα μας.

Χαμογέλασαν και οι δύο τρυφερά.

Ελεάνα : Θέλεις να περπατήσουμε ή προτιμάς να κάτσουμε στο γρασίδι; Μήπως πονάει το τραύμα σου;

Χελωνίτσα : Προτιμώ να μην περπατήσουμε σήμερα. Πονάει ακόμη το τραύμα μου και θα περπατώ πολύ σιγά.

Ελεάνα : Καημενούλα μου ! Πονάω κι εγώ όταν πονάς…

Χελωνίτσα : Ο πόνος είναι καλός πολλές φορές.

Ελεάνα : Μα τι λες τώρα; Ο πόνος ποτέ δεν είναι καλός.

Χελωνίτσα : είναι προειδοποίηση για να προσέξεις περισσότερο. Είναι μάθημα Θεού και είναι ευλογημένος.

Η Ελεάνα ξαφνιασμένη και θυμωμένη απάντησε:

Ελεάνα : Όλα τα βλέπεις καλά βρε φιλενάδα. Ακόμη και τον πόνο σου είσαι έτοιμη να καλωσορίσεις!

Χελωνίτσα : Μα φταίω εγώ Ελεάνα. Η μητέρα μου πάντα μου λέει να προσέχω που πάω. Εγώ πάντα βρισκόμουν γύρω από παιδιά που έπαιζαν χωρίς να προσέχουν που πατάνε, τι πετάνε και αδιαφορούν αν πληγώσουν κάποιον με το παιχνίδι τους! Έπρεπε ν’ακουν τις συμβουλές των μεγάλων, έπρεπε ν’ακούω τη μητέρα μου. Εκείνη γνωρίζει πιο πολλά από μένα….

Ελεάνα : Αγαπημένη μου φιλενάδα. Πάντα υπομονετική, πάντα με σοφά λόγια, μου δίνεις κι ένα νέο μάθημα. (άπλωσε το χεράκι της και χάιδεψε τη τρυφερή φιλενάδα της). Σ’αγαπώ πολύ, τις ψιθύρισε. Θα παρακαλώ κι εγώ να γίνεις γρήγορα καλά και να μην πονάς πια.

Χελωνίτσα : Την άλλη φορά που θα συναντηθούμε θα σου διηγηθώ την «Ιστορία του Χριστόφορου». Είναι μια ιστορία που μου είπε η γιαγιά μου και δεν την πολυκατάλαβα. Μαζί κι οι δυο μας μπορεί να την καταλάβουμε καλύτερα.

Ελεάνα : Ποιος είναι ο Χριστόφορος; Περίεργα το ακούω…

Χελωνίτσα : Είναι ένα παιδάκι που πριν γεννηθεί άκουγε τις συμβουλές του δασκάλου του. Του έλεγε να ψάξει για την αλήθεια κι αυτήν να λέει στους άλλους ανθρώπους.

Ελεάνα : Από σένα όλα μπορώ να τα περιμένω…ακόμα και κουβέντες με το Θεό! Θα περιμένω να σε συναντήσω γρήγορα και ν’ακούσω τη νέα σου ιστορία. Σ’αγαπώ πολύ

Χελωνίτσα : Κι εγώ σ’αγαπώ πολύ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση