Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 2 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Οι καινούριες ιστορίες της χελωνίτσας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2007, 18:28 
Χωρίς σύνδεση
νήπιο
νήπιο
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Ιούλ 2006, 14:54
Δημοσ.: 9
Πρωταγωνίστριές στην ιστοριούλα της είναι το μικρό κοριτσάκι Ελεάνα και η νεαρή χελωνίτσα, η φιλενάδα της Ελεάνας.

Συναντιούνται συχνά στο ποταμάκι της πόλης τους και ανταλλάσσουν ιδέες για τα προβλήματα και τα όνειρά τους.

Εικόνα

Οι καινούριες ιστορίες της χελωνίτσας

Οι δύο φιλενάδες είχαν πολύ καιρό να συναντηθούν. Στη σημερινή συνάντησή τους, εκτός από τη χαρά τους, είχαν και πολλά να διηγηθούν η μία στην άλλη.

Ελεάνα : Μου έχεις λείψει πολύ. Έχω στερηθεί τη συντροφιά σου, τις ιστορίες της γιαγιάς σου, τις συμβουλές σου και κυρίως την αγάπη σου.

Χελωνίτσα: Κι εμένα μου έλειψε η συντροφιά σου. Πολλές φορές έκλαψα…ευτυχώς η γιαγιά με παρηγορούσε. Δεν σου κρύβω ότι την τρομάζει η περίεργη φιλία μας. Η εξάρτησή μου από σένα.

Ελεάνα: Το ίδιο κάνει και η δική μου μητέρα. Εμείς όμως έχουμε ορκιστεί να μείνουμε κοντά η μία στην άλλη ό,τι κι αν συμβεί. Έτσι δεν είναι;

Χελων.: Ναι. Έχουμε ορκιστεί. Αλλά ο κόσμος είναι κακός και η δική μας φιλία τους μοιάζει παράξενη. Ασυνήθιστη και σπάνια.

Ελεάνα: Άσε τον κόσμο να σκέφτεται όπως θέλει. Εμείς ξέρουμε ότι αγαπάμε η μία την άλλη, ότι μπορούμε κι επικοινωνούμε, όσο κι αν φαίνεται παράξενο, ακατανόητο και σπάνιο.

Χελων.: Είναι αγνές οι ψυχές μας, λέει η γιαγιά. Αυτή καταλαβαίνει πως μπορεί και γίνεται αυτό.

Ελεάνα: Η γιαγιά σου είναι σοφή μικρή μου φιλενάδα. Τι καινούριο έχεις να μου διηγηθείς; Κάποια ιστορία θα σου έχει πει τόσο καιρό που έχω να σε δω.

Χελων.: Οι ιστορίες της γιαγιάς μου είναι διαφορετικέ απ’αυτές που μαθαίνετε εσείς οι άνθρωποι. Φοβάμαι μη σου λέω πράγματα που δεν μπορείς να καταλάβεις ή δεν μπορείς να τα δεχτείς σαν αληθινά. Η γιαγιά αγαπά ότι υπάρχει πάνω στη γη μας. Μιλά μαζί τους, μαθαίνει απ’αυτά. Τα σέβεται όλα και γνωρίζει αλήθειες που εσείς οι άνθρωποι ούτε καν υποπτεύεσθε ότι υπάρχουν.

Ελεάνα: Γι’αυτό ακριβώς το λόγο μ’αρέσουν οι ιστορίες της γιαγιάς σου. Οι ιστορίες της είναι διδάγματα για μένα. Με συγκινούν και με κάνουν πιο ώριμη. Πιο σοφή. Με κάνουν πιο καλό άνθρωπο, πιο αληθινό σε αισθήματα και αγάπη. Έμαθα ν’αγαπώ τη Φύση, τα παιδιά, τα ζώα.

Χελων.: Μπορείς και να τ’ακούς. Όσο περνά ο καιρός μαθαίνει όλο και καλύτερα όσα έχουν να μας πουν. Δεν το νομίζεις κι εσύ; Ή κάνω λάθος;

Ελεάνα: Όχι δεν κάνεις λάθος αγαπημένη μου.

Χελων.: Η γιαγιά μου λέει ότι η καρδιά σου είναι ανοιχτή και τα χωράει όλα. Έτσι μπορείς και επικοινωνείς με όλα, ακόμα και με μένα. Η γλώσσα της καρδιάς είναι μια και είναι κατανοητή απ’όλους και όλα τα πλάσματα της γης και του ουρανού.

Ελεάνα: Και του Θεού;

Χελων.: Ναι και του Θεού. Εκείνος είναι που καταλαβαίνει καλύτερα τη γλώσσα της καρδιάς. Την αγάπη… είναι η δική Του γλώσσα.

Ελεάνα: Μ’έχεις μάθει ν’αγαπώ το Θεό. Από σένα έχω μάθει να τον βρίσκω παντού, να τον βλέπω και στο πιο ταπεινό χορταράκι, αν τον κοιτάζω στ’άστρα, να τον αισθάνομαι στο δροσερό αεράκι και στον κάθε χτύπο της καρδιάς μου.

Χελων.: Κι εσύ μ’έχεις μάθει πολλά πράγματα. Αγάπησα τους ανθρώπους ενώ πρώτα τους φοβόμουν. Σ’αγαπώ πολύ Ελεάνα!
.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Η Γιαγιάκα Τίνα....
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Νοέμ 2009, 12:48 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Administrator

Εγγραφη: 11 Ιαν 2007, 02:02
Δημοσ.: 305
Η Γιαγιάκα Τίνα δεν είναι πια μαζί μας...Ήταν πολύ πολύ καλή και ο Θεούλης
αποφάσισε να την πάρει κοντά του για να λέει και σ εκείνον τις ιστορίες που έλεγε σε μας.

Μας άφησε μια καλή κληρονομιά,όμως, για να την θυμόμαστε μέσα από τα βιβλία της. Βιβλία γραμμένα για μεγάλους που διαβάζοντάς τα γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι, καλύτεροι γονείς....

Αν σας ενδιαφέρει, θα τα βρείτε στο ηλεκτρονικό κατάστημα από το οποίο αντλούμε ενδιαφέροντα προιόντα αλλά και το εφοδιάζουμε με αντίστοιχα, όπως τα βιβλία της Γιαγιάκας Τίνας...

http://www.geta.gr/eshop/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=94&Itemid=57

Γιαγιάκα Τίνα σ ευχαριστούμε πολύ

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 2 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση